


| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Max Collector Current | 1 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 120 V |
| Power Dissipation | 1 W |
| Gain Bandwidth Product | 50 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | PNP |
| Max Cutoff Collector Current | 100 nA |
Stock: 49
Distributors
pcbx
Unit Price$0.17712
Ext.Price$0.17712
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.17712 | $0.17712 |
| 10 | $0.16108 | $1.61080 |
| 50 | $0.14650 | $7.32500 |
| 100 | $0.13637 | $13.63700 |
| 500 | $0.12694 | $63.47000 |
| 1000 | $0.11815 | $118.15000 |
| 3000 | $0.11270 | $338.10000 |
| 5000 | $0.10751 | $537.55000 |
